12.03.2020
Prudensolve

Co zrobić, gdy portfel sprzętowy Ledger Nano S się zepsuł?

Można zrobić niewiele, jeśli liczymy na producenta urządzenia. Polityka firmy Ledgera przewiduje w niektórych przypadkach możliwość wymiany wybranego egzemplarza. Pytanie nasuwa się jednak inne : Czy to co jest w środku zostanie utracone?

Spotkaliśmy kilka osób, którym zepsuł się stary Ledger Nano S, ciąg słów mnemonicznych, czyli seed był dawno zgubiony a jedyną nadzieją pozostawał PIN. Co w takiej sytuacji powinny zrobić osoby, którym się to przytrafiło. Od firmy Ledger, można się spodziewać jedynie wymiany modelu. Nie naprawią ekranu ani przycisku, do wprowadzania PIN-u, nie wykonają też żadnej innej czynności związanej bezpośrednio z mechanicznym lub elektronicznym uszkodzeniem urządzenia, które mogłoby prowadzić do jego naprawy.

Jeśli jesteś użytkownikiem Ledgera, nie musisz zamartwiać się na zapas, bowiem istnieje kilka sposobów na odzyskanie środków, nawet jeśli twój portfel sprzętowy wpadnie do wody, pęknie w nim ekran lub przypadkowo zostanie uszkodzony przycisk do wprowadzania PIN-u.

Jak odzyskać utracone kryptowaluty z portfela Ledger Nano S?

Wszystko zaczęło się na początku 2018 roku, kiedy mój stary znajomy nie mógł uzyskać dostępu do swojego Ledgera poprzez zepsucie przycisku do wpisywania PIN-u. Po kilku tygodniach wymiany licznych wiadomości z zespołem wsparcia Ledger z Paryża poczuł, że wszystko stracone. Po szybkim telefonie z pytaniem, co powinien zrobić, zasugerowali, żeby poszedł do jednego z wielu warsztatów Apple i zapytał czy pomogliby mu naprawić uszkodzone urządzenie. Z perspektywy technicznej, urządzenie niewiele różni się od naprawiania uszkodzonego iPhone’a lub iPada.

Wsparcie Apple rozebrało Ledger’a na części i sprawdziło co było zepsute, ale nie miało części zamiennych. Niestety, ale ich podejście było z góry obarczone niepowodzeniem, bowiem nie wspierali ani nie robili niczego innego, co nie miało związku ze sprzętem słynnego jabłka.

Właściciel Ledgera wrócił i ponownie poprosił mnie o pomoc. Zdecydowaliśmy się zamówić nowego Ledger’a w serwisie Ebay, rozebrać go na części i zastosować staromodną inżynierię odwrotną (ang. reverse engineering) do wyciągnięcia części uszkodzonych i wymiany ich z drugiego Ledgera. 150 Ethereum udało się uratować. (w tym czasie ETH nadal przekraczało 800 USD…)

Problemów z portfelami sprzętowymi będzie przybywać wraz z upływem czasu ich użytkowania. Przypadki, o których wspomnieliśmy są dość popularne, ale zdarzają się również inne, więc jeśli sam masz problem ze swoim portfelem sprzętowym (i nie musi to być tylko ledger) to zachęcamy Cię do kontaktu, bowiem może się okazać, że są duże szanse na odzyskanie Twoich środków.